Etiyopya Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır? Etiyopya Filtre Kahvesinin Özellikleri

Etiyopya Kahve Tarlaları

Kahvenin keşfedilip dünyaya yayılmasında, en büyük etkiye sahip olan ülke şüphesiz Etiyopya’dır. İklim ve yağış özellikleriyle kahve üretimi için ideal bir bölge olan Etiyopya’da kahve ilk kez keşfedilmiş hayatımıza dahil olmuştur. Lezzetli çekirdekleri ve eşsiz aromalarıyla filtre kahvelerde ve espressolarda en çok tercih edilen yörelerden bir tanesidir.

Bu yazıyı okuduktan sonra Etiyopya’nın kahve sektöründeki yerini ve Etiyopya filtre kahvesinin çeşitleri ile özelliklerini öğreneceksiniz. Kahveniz hazırsa başlayabiliriz.

filtre kahve içen adam

Etiyopya Filtre Kahvesinin Tarihi

Pek çok rivayete göre kahvenin keşfi, günümüzdeki Etiyopya topraklarında gerçekleşmiştir. 15. yüzyılda, dönemin Habeşistan sınırları içerisindeki çobanlar, keçilerin yedikleri bir bitki yüzünden günlerce uyumadıklarını, dinç kaldıklarını gözlemlemişlerdir. Bunun üzerine bu gizemli bitkiyi toplayarak Şazili isimle dervişe götürmüşler ve kafeinin sihirli etkileri keşfedilmiştir. Bu dönemde kahve bitkisi yalnızca ekmek hamuruna karıştırılarak tüketilmiştir. İçecek olarak ilk kez Yemen’de tüketilmiştir. İsmini ise keşfedildiği bölge olan Kaffa’dan almaktadır.

keçi kahve meyvesi yiyor

Etiyopya’da kahve üretiminin desteklenmesi ve ihracatının başlaması 1990’lı yılların başına dayanır. 2008 yılında ECX sisteminin geliştirilmesiyle beraber, kahveler çeşitli standartlara göre paketlenmeye başlanmış ve Etiyopya genelinde kahve üretiminde belirli bir standart oluşturulmuştur.

Etiyopya’da Kahve Üretimi

Etiyopya Kahve Haritası

Etiyopya, Afrika kıtasının en büyük üçüncü ülkesidir ve ihracatının büyük kısmını kahve üretimiyle sağlamaktadır. Afrika kıtasının en büyük Arabica türü kahve üreticisi konumundadır. Kahve sektöründeki payı %3’tür ve bu oran, Etiyopya’nın dış gelirinin %28’ini karşılamaktadır. Bir yıl içinde yaklaşık olarak 380.000 metrik ton kahve üretilmektedir. Kahve üretimi için kullanılan tarla alanı 4 bin kilometrekaredir. 110 milyon kişilik nüfusa sahip olan Etiyopya’da yaklaşık 15 milyon kişi, geçimini kahve sektöründen sağlamaktadır.

Son derece verimli ve kahve üretimi için ideal toprak yapısına sahip olan Etiyopya’da, üretilen kahvenin yarısı ülke içinde tüketilirken diğer yarısı ihraç edilir. Etiyopya’daki kahve tarlalarının ortalama yükseltisi 1500-2700 metre arasında değişmektedir. Hasat dönemi ekim-aralık aylarıdır.Kahve Meyvesi
Etiyopya kahvesi, yıkanmış ve doğal yöntem olmak üzere iki şekilde işlenmektedir. Diğer kahve üreticisi ülkelere nazaran doğal işlem metodunun daha çok kullanılmasının sebebi, Afrika kıtasının iklimine bağlı olarak yeterli düzeyde su kaynağının bulunmamasıdır.

Halkının önemli bir kısmının kahve sektöründe yer aldığı Etiyopya’da, kahve tarlalarının yoğunlukta olduğu iki bölge vardır. Bölgenin kuzey doğusunda yer alan Harar, en çok kahve üretilen bölgedir. Ayrıca Djimmah ve Limu bölgelerinde de kaliteli çekirdekler üretilmektedir. 

Etiyopya Filtre Kahvesinin Özellikleri

Etiyopya’da en çok heirloom, moka ve giesha türü Arabica çekirdekler yetiştirilmektedir. Bu çekirdeklerle elde edilen Etiyopya filtre kahvelerinin tadım özelliklerini incelediğimizde, bölgelere göre farklı aromalar karşımıza çıkar. En yaygın aroma tipleri; çiçeksi, meyvemsi ve turunçgil tatlarıdır. Etiyopya filtre kahveleri orta gövde yapısına sahiptir ve kavrum ölçüsüne uygun olarak espressolarda da sıkça tercih edilir.

etiyopya sidamo filtre kahve


Etiyopya Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Dünyanın en büyük kahve yetiştirici ülkelerinden biri olan Etiyopya’da, sayısız çekirdek türü ve yöresi bulunur. Sidamo ve Magarrisa yöresine ait çekirdekler ise Etiyopya filtre kahve yapımında çokça kullanılan yörelerdir.

Etiyopya Sidamo: Sidamo yöresine ait çekirdekler; bitter çikolata, sedir ağacı ve karabiber aromalarını içerir. Ortalama 1900 metre yükseklite yetişir ve parlak asiditeli, belirgin gövdeli yapılarıyla filtre kahve için eşsiz bir deneyim sunar. Doğal yöntemle işlenir.

Etiyopya Sidamo Filtre Kahve

Etiyopya Magarrisa: Magarrisa çekirdekleri, Etiyopya’nın yüksek rakımda yetişen ve meyve aromalarının ağırlıkta olduğu nitelikli kahvelerinden biridir. Ortalama 2200 metre yükseklikte yetiştirilir. Islak işlem uygulanır ve siyah üzüm, yasemin, kiraz aromaları ön plana çıkar. 

Etiyopya Kahvesi Nasıl Demlenir?

Etiyopya’nın yöresel kahve çekirdekleri, aromatik özelliklerine göre farklı şekillerde demlenmelidir. Sidamo yöresine ait ve bitter çikolata, sedir ağacı aromalarına sahip çekirdekler filtre kahve için olduğu kadar sahip olduğu sert tat ve gövdeli yapısıyla espresso harmanlarında da kullanılmaktadır.

Diğer Yazılarımıza da Göz Atabilirsin

Kolombiya Haritası
Brezilya Haritası
Guatemala Haritası

KOLOMBİYA

BREZİLYA

GUATEMALA

  


Eski Yazılar Yeni Yazılar

Yorum Yap

Yorumunuz Yayınlanmadan Önce Onaylanacaktır.