Guatemala Kahvesinin Özellikleri Nelerdir? Guatemala Filtre Kahvesi Nasıl Demlenir?

Guatemala'dan Antik Görsel

Kahve dendiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri olan Guatemala’da gelişmiş bir kahve üretim endüstrisi bulunmaktadır ve yetiştirilen çekirdekler yüksek kalitededir. Genellikle filtre kahvede tercih edilse de espresso harmanları içerisinde de kendine sıklıkla yer bulmaktadır.

Bu yazıyı okuduktan sonra Guatemala’nın kahve sektöründeki yerini ve Guatemala filtre kahvesinin çeşitleri ile özelliklerini öğreneceksiniz. Kahveniz hazırsa başlayabiliriz.

samuel jackson kahve içiyor

Guatemala Kahvesinin Tarihi

Guatemala, uzun yıllardır kahve üretiminde lider ülkelerden bir tanesidir. Küçük yüzölçümü ve rakiplerine oranla düşük nüfusuna karşın 2015 yılında en çok kahve üreten 10. ülke olmayı başarmıştır. Ülkede kahve ihracatı 1850’li yıllarda başlamıştır ve o tarihten bu yana Guatemala en büyük gelirini kahve üretiminden sağlamıştır. İkinci dünya savaşı sırasında ticaretin aksadığı dönem haricinde ülkenin ihracatının %90’a yakın kısmını kahve sektörü üstlenmiştir. Bu nedenle Guatemala halkının büyük çoğunluğu kahve sektöründe faaliyet göstermektedir.

Yeşil Çekirdek Kahve Deposu

Guatemala’da Kahve Üretimi

Guatemala’da 1850’li yıllardan önce en büyük sektör doğal boya üretimiydi. Daha sonra ülke, bu unvanı kaptırdı ve yeni bir öncü sektör arayışına girdi. Bu tarihlerde devlet tarafından kahve üretimi teşvik edildi ve çiftçilere maddi destek sağlandı. 1960 yılında devlet tarafından kurulan Asociacion Nacional Del Cafe ile kahve üretiminde ülkece büyük bir atılım gerçekleştirildi. Giderek artan kahve üretimiyle günümüzde 10. sırada, yükselen çekirdek kalitesiyle de 2. sırada kendine yer buldu.

kahve meyvesi

Guatemala filtre kahvelerinin kalitesi diğer yöresel kahvelere göre oldukça yüksektir. Guatemala kahve üretiminde ilk sıralarda olmasa bile dünyanın en kaliteli ikinci çekirdekleri bu bölgede yetişir. En kaliteli kahve çekirdekleri Kolombiya'da üretilmektedir. Bu durumda halkın büyük çoğunluğunun kahve sektöründe çalışmasının büyük etkisi vardır. Ülkenin en büyük gelir kaynağı kahve üretimi olduğu için bölge insanları bu konuda ustalaşmış ve üretim standartlarını yüksek tutmuşlardır.

Ülkenin pek çok farklı bölgesinde yoğunlaşan kahve tarlaları bulunmaktadır. Bu bölgelerin en meşhurları sırasıyla Antigua, Huehuetenango, Fraijanes, Nuevo Oriente, Coban ve San Marcos’tur. 

Guatemala Kahve Haritası

Antigua bölgesi ortalama 1500 metrelik rakım değerine sahiptir. Üretim şartlarının zor ve yetişen çekirdeklerin yüksek kalitede olduğu bir bölgedir.

Huehuetenango bölgesinde toplumun neredeyse tamamı sektörün içindedir ve üretim kalitesi çok yüksektir. Bu bölgede genellikle meyve aromalı kahveler ön plandadır. Kahve tarlaları üç yanardağın arasında bulunur ve zorlu iklim şartları kahvenin kalitesini artıran etkenlerden bir tanesidir.

Guatemala Huehuetenango Filtre Kahve

Guatemala’da uzun yıllardır kahve üretimi yapıldığı için bölge insanı büyük bir tecrübeye sahiptir ve gelişmiş bir kahve endüstrisi bulunur. Diğer kahve üreticisi ülkelerin yaşadığı pek çok sorun Guatemala’da çoktan aşılmıştır. Bu nedenle önümüzdeki yıllar için çok büyük bir potansiyele sahiptir. 

Guatemala Filtre Kahvesinin Özellikleri

Guatemala filtre kahvesinin özellikleri bölgeden bölgeye farklılık gösterse de genel bir aromatik yapısı bulunmaktadır. Karamel, bal gibi şekerli tatlar ön plana çıkmaktadır. Meyve aromaları ise toprak ve kavrum özelliklerine göre kiraz, vişne, çilek gibi tadım notalarıyla karşımıza çıkar. Fındık ve çikolata aromalarına da çeşitli bölgelerde rastlanmaktadır. Guatemala kahve çekirdekleri orta asiditeye ve gövdeli bir yapıya sahiptir. Ülkenin sahip olduğu zengin su kaynakları ile yıkanmış işlem uygulanmaktadır.

V60 ekipmanı ile demlenen Guatemala filtre kahvesi.

Guatemala Filtre Kahve Çeşitleri

Antigua bölgesinde yetişen çekirdekler çilek ve karamel ağırlıklı aromalara sahiptir. Sert yapılı bir çekirdek türüdür.

Huehuetenango’nun çekirdekleri hafif asidik ve gövdeli bir yapıya sahiptir. Kiraz ve elma tatlarıyla meyve ağırlıklı bir yapıdadır.

San Marco, Guatemala’da ilk kez kahve üretilen bölgedir. Oldukça kaliteli çekirdeklerin yetiştiği tarlalara sahiptir.

Fraijanes bölgesinin volkanik yapısı sayesinde yüksek aromatik değerlere sahip kahveler yetişmektedir. Toprak ve iklim özellikleri nedeniyle üretimin zor zahmetli olduğu bölgelerdendir.

Espresso yapmak için ekipmana eklenen Guatemala kahvesi ve Guatemala kahve çekirdekleri 

 Diğer Yazılarımıza da Göz Atabilirsin

Kolombiya Haritası
Brezilya Haritası
Etiyopya Haritası

KOLOMBİYA

BREZİLYA

ETİYOPYA

  


Eski Yazılar Yeni Yazılar

Yorum Yap

Yorumunuz Yayınlanmadan Önce Onaylanacaktır.