Kolombiya Filtre Kahvesinin Özellikleri Nelerdir? En İyi Nasıl Yapılır?

kolombiya kahve tarlaları

Kahve, dünya üzerinde pek çok ülkenin ekonomisinde büyük rol oynamaktadır. Bir ülkede kahve yetiştirilebilmesi için o bölgenin tropikal iklim özelliklerine sahip olması gerekir. Düzenli yağış, sıcak hava şartları ve benzeri iklim özelliklerinin yanı sıra, bölgelere özgü rakım koşulları da kahvenin kalitesini doğrudan etkiler.

Bu yazıyı okuduktan sonra Kolombiya’nın dizilere/filmelere konu olan yanlarından ziyade kahve sektöründeki yerini ve Kolombiya filtre kahvesinin çeşitleriyle özelliklerini öğreneceksiniz.

Pablo Escobar: Kahveni hazırladıysan başlayalım

Kolombiya Filtre Kahvesinin Tarihi

Kolombiya’nın kahveyle tanışması 1700’lü yılların başına dayanır. İlk dönemde yerel çapta üretim yapılırken, 1835 yılında ilk kahve ihracatını Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirirler.

Bu gelişmelerin ardından dünya genelinde kahve talebinin artması ve sektörün büyük bir potansiyel taşıması üzerine, 1927’de Kolombiya Kahve Üreticileri Federasyonu kurularak kahve üretimi desteklenir.

Kolombiya Kahve Üreticileri Federasyonu

Bu federasyon aracılığıyla çiftçilerin eğitilmesi ve geliştirilen kahve üretim yöntemlerinin ülke genelinde yayılması ile Kolombiya, 1930 senesinde Brezilya’nın ardından en büyük ikinci kahve üreticisine dönüşür. Günümüzde ise yerini Vietnam’a kaptırmıştır ve üçüncü sırada kendine yer bulur. İlk ihracatın yapılmasının ardından günümüze ulaşan süreçte kahve, Kolombiya ekonomisinin en önemli kaynağı haline gelir.


Kolombiya’da Kahve Üretimi

Her bölge, kendi şartlarına göre değişen üretim hacmi, hasat sayısı ve hasat dönemine sahiptir. Kolombiya’da yılda iki kez hasat yapılır. Bu hasat dönemleri, mart-haziran ve ekim-aralık aylarıdır. Bir yıl içinde ortalama 810,000 metrik ton kahve üreterek günümüzde en büyük üçüncü kahve üreticisi olma özelliğini korur. Kahve üretiminin tamamında ıslak işlem metodu uygulanır.

Kahve tarlası işçisi kahve meyvesini gösteriyor.

Kolombiya Filtre Kahvesinin Özellikleri

Kolombiya kahvesinin kalitesini artıran pek çok unsur bulunur. Bunlardan bir tanesi, ülkenin orta-batı ve kuzey bölümlerinde bulunan sıradağlardaki kahve tarlalarında üretim yapılmasıdır. Bu tarlaların rakımları 1400-2100 metre arasında değişmektedir ve yalnızca Arabica tipi kahve üretilmektedir.

Kolombiya kahve çuvalı kapıya yaslanmış şekilde duruyor.

Dünya genelinde kahve çeşitleri çoğunlukla bölgelere göre ayrılırken, Kolombiya filtre kahvelerinde kalite standartları çok daha önemlidir ve ayrım buna göre yapılır. Birinci sınıf Kolombiya kahve çekirdekleri, Supremo ismiyle nitelendirilir. İkinci sırada Supremo ve Ekstra çekirdeklerinin karışımı olan Excelso bulunur. Kalite bazında üçüncü sıra ise Ekstra çekirdeklere aittir. Çekirdek tipi dağılımına baktığımızda ise typica, bourbon, caturra, tabi, castillo ve marogogipe başlıca tiplerdir. 


Kolombiya filtre kahvelerinin aromatik özelliklerini incelediğimizde, meyveli ve asidik tatlar karşımıza çıkar. Ayrıca yoğun gövde ve çikolata-karamel aromaları da Kolombiya filtre kahvelerinin özelliklerindendir.

Kolombiya Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Kolombiya Kahve Haritası

Kolombiya’nın pek çok bölgesinde kahve üretimi yapılır fakat öne çıkan birkaç çekirdek türü vardır. Bu Kolombiya filtre kahvelerini diğerlerinden ayıran en büyük özellik, çekirdek kalitesi ve iklimin elverişli olması nedeniyle kahve aromasının artmasıdır.

Kolombiya Supremo Medellin:

Bu bölgede üretilen kahve, Kolombiya’nın en meşhur çekirdeklerindendir. Kahverengi şeker, vanilya, yeşil elma ve kakao aromasıyla meyvemsi ve yoğun tatları birlikte sunar. 1500 metre yükseklikteki tarlalarda üretimi yapılır ve dengeli bir asiditeye sahiptir. Filtre kahve sevdalılarının en çok tercih ettiği yöresel çekirdeklerden bir tanesidir.

Kolombiya Supremo Medellin Filtre Kahve

Kolombiya Tolima:

Bu bölgedeki tarlalar 1900 metre yüksekliktedirler ve kahve çekirdekleri oldukça kalitelidir. Kolombiya filtre kahvelerinin genelinde olduğu gibi çikolata-elma ağırlıklı bir aromaya sahiptir fakat buruk asiditesiyle kahveseverlere eşsiz bir deneyim sunar.

Kolombiya Tolima Filtre Kahve

Kolombiya Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Kolombiya’ya özgü kahve çekirdekleri, kavrum ve aroma ölçülerine göre her şekilde demlenebilir. Fakat bu bölgeye ait çekirdeklerin sahip olduğu asidite ve aroma çeşitliliği, V60 gibi kağıt filtreli ekipmanlarda çok daha iyi hissedilmektedir.

Diğer Yazılarımıza Da Göz Atabilirsin
Guatemala Haritası
Brezilya Haritası
Etiyopya Haritası

GUATEMALA

BREZİLYA

ETİYOPYA

  


Yeni Yazılar

Yorum Yap

Yorumunuz Yayınlanmadan Önce Onaylanacaktır.